Lapacho kéreg (Tabebuia avellanedae;Tabebuiae cortex)
Ennek a Dél-Amerikából származó fának kérgét már az inkák is hasznosították, rengeteg betegséget kezeltek vele és azon a területen még ma is gyógyszerként tekintenek a növényre. A növény maga 20 méter magasra is megnőhet és akár 700 évig is élhet. A kéreg fejtése nem károsítja a fát és nem rontja annak kondícióját, mert igen gyorsan regenerálódik. A fakéreg 40 éves kor után éri el a gyógyászati célra is alkalmas hatóanyag-koncentrációt. Európába igen későn jutott el a növény, csak a XX. század közepén. Csodagyógyszerként tekintenek rá rengeteg pozitív hatása miatt, a fát „élet fának”vagy „istenek fájának”is szokták hívni.
A hatóanyag-komplex ami a kéregdrogban található szinergetikus hatású, azaz a különböző hatóanyagok egymást hatását erősítve fejtik ki a hatásukat. Fő hatóanyagai a naphto- és furano-naphtochinon alkaloidok, melyek az idegrendszert stimulálják és tumor növekedés gátló hatásuk van. További hatóanyagokként meg kell említeni a flavonoidokat, szaponint, kumarint és izokumarint, a fenolkarbonsavat és iridoglikozidot, káliumot, kalciumot, vasat, a jódot és a bórt.
Felhasználást tekintve igen sokoldalúan lehet hasznosítani a kéreg drogot, akár fürdőként, teaként, borogatásként vagy tinktúraként. Baktériumölő, vírusölő és immunerősítő hatása bizonyított. Erős antibiotikus hatású, fokozza a sejtek anyagcseréjét, fájdalomcsillapító, nyugtató, vérnyomáscsökkentő, vízhajtó, sebek tisztítására és rovarcsípések gyógyítására kiváló. Bőrbetegségek vagy pikkelysömör kezelésére is igen kiváló. A malária, influenza és megfázásos betegségek kezelésében is megállja a helyét. Terhesség esetén belső használata kerülendő.
Lapacho tea: 1 liter vízhez adjunk 2 teáskanál kérget és főzzük 5 percig, 15 perc hülés után fogyasztható. Kúraszerűen maximum 6 hétig lehet alkalmazni napi 1 liter tea fogyasztásával. Ezután 4 hét szünetet kell tartani.